pszicho-logika

pszicho-logika

Pletyka

2016. március 19. - Kós Éva

A pletyka közösségromboló hatása

 

Az ember érzelmi egyensúlyát a feléje és a belőle áramló jó (pozitív) érzések adják. Egy közösség érzelmi egyensúlyát is a benne áramló jó (pozitív) érzések adják. Minél több a jóérzés, annál jobb a közösség.

Mi rontja a közösséget? A pletyka, a durva veszekedések, az intrika és az elfojtások.

Mi is a pletyka?  Ha valakiről a háta mögött negatív minősítést mondunk. Ha nem minősítünk, akkor csak információcsere. Pl. információ: „Hallottad? XY ma nem jött dolgozni.” Ez az információ közösségpárti, hiszen a közösséghez hozzátartozik, hogy tudunk egymásról, ismerjük egymást. De az már pletyka, hallottad? Az a hipochonder XY.....stb.

Ha szemtől szembe mondjuk meg a véleményünket az kommunikáció, építi a közösséget. Mert, ha jót mondunk és igaz, az növeli az illető önismeretét, sőt önbizalmát. Az önbecsülés, önbizalom egy értékeléssel több csak az önismeretnél. Ha negatív értékelést mondunk a másik szemébe, akkor lehetőséget adunk, hogy megvédje vagy megértse magát. A kimondott negatívumok a kimondóra is pozitívan hatnak, mert megkönnyebbüléssel járnak, valamint gátolják az ellenségesség növekedését, az ellenséges attitűd rögzülését.

A kimondás mikéntje fontos. A durva minősítés helyett Buda Béla (Empátia c. könyvében) a konstruktív vitát ajánlja. Ez abból áll, hogy a kimondó saját érzéseit próbálja megértetni, aminek következtében a "kritizált"személy maga következtet viselkedésének vagy kommunikációjának hibájára.

Az elfojtott ellenszenv szorongást / kontrollálatlan indulatosságot okoz / "hidegháborús" feszültséggel terheli meg a levegőt.

A valódi, pozitív érzéseket hordozó béke tehát nem csendes egymás mellett élést jelent, hanem állandó emberséges, és nyílt kommunikációt, vitákat, de nem veszekedéseket. Tehát, a közösség békéjénél kifejezőbb a közösség dialektikus harmóniájáról beszélni.

Mindannyiunk érdeke, hogy fejlődjék személyiségünk, ami az önbecsülés fejlődésével jár együtt. Vagyis, ha építjük egymás önismeretét, jót teszünk egymásnak. A pletyka, az intrika és az elfojtás fokozza és terjeszti az ellenszenvet. Helyette használjuk az építő, nyílt kommunikációt!

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://pszicho-logika.blog.hu/api/trackback/id/tr938499168

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása