pszicho-logika

pszicho-logika

Érzelmi intelligencia: EQ

2016. március 26. - Kós Éva

Az érzelmi intelligencia emberi környezetben az érzelmek felismerésében, kommunikációjában és befolyásolásában való jártasság, tehetség. Lehetővé teszi, hogy az egyén a konfliktusok megoldásában minél teljesebben érvényesítse akaratát, miközben a lehető legkevesebb negatív érzést, frusztrációt, haragot váltsa ki a környezetéből. Szoros kötődéseket hozzon létre, közösségekben jól működjön.

Nem létezhet érzelmi élet tudatosság nélkül. Az ember elméjét állandóan az érzelmek és gondolatok töltik ki elválaszthatatlanul. A tudat fejleszti az önismeretet, irányítja az önkontrollt, s a lehetőségek felismerése után választja ki és irányítja a legcélszerűbb cselekvést.
Vagyis a tudat működése során az IQ kiszolgálja az EQ-t, alárendeltje, része annak. (Az IQ-nak nemcsak a tudat működése során van az EQ-nak alárendelt szerepe, hanem ő a motorja az emberi fejlődés ösztönének, abban főszereplő)
A személyiségmodellen a Tudat, mint valami sűrűn folyó anyag, kívülről befelé átitatja az ösztönkörökből álló mozgatóerőt.
Vagyis az emberi ösztönöktől elválaszthatatlan a tudatosság (a személyiség fejlődés magas fokán). Akármelyik ösztönt vizsgáljuk az csak a tudattal megerősítve működik. Ekkor már helyesebb lenne tehát

  • tudatos életfenntartó és fejlődési ösztönről,
  • tudatos önérvényesítő ösztönről,
  • tudatos fajfenntartó ösztönről és
  • tudatos együttműködési és szeretet ösztönről beszélni.

Az ösztönerők ellenerőjét jelentő

  • pusztítást,
  • irigységet,
  • gyűlöletet

szintén a tudat segíti. (Ezekről külön írok a Szeretet-Gyűlölet c. esszében.)
A tudatosság elnyeréséhez szellemi erőfeszítéseket kell tenni. Ezek eredményeként - ha nem győznek a negatív erők - a személyiség állandóan fejlődik, Miként az emberiség is.


Csak a konfliktusok vállalásával fejlődik a személyiség, formálódik az igazságos kompromisszum. Minden embernek megvan a saját igazsága: érdeke.

 A közösségek igazsága mindig a részigazságok = érdekek eredője, kompromisszuma.

A konfliktuskerülés során nem derül ki az igazság, az egyén elnyomja önmagát, nem képviseli érdekeit. Önbizalom romboló, és negatív érzéseket akkumuláló megoldás. A konfliktusok vállalása közben a személyiség a rá jellemző EQ-val érvényesítheti akaratát alárendelőn, agresszíven, fölényesen. A legjobb megoldást asszertívnek = hatékonynak nevezzük. Ez az arany középút, mely mindkét fél emberi méltóságát tiszteli. Ilyenkor nem minősítjük negatívnak a másik személyiségét, de az érdekkülönbséget bátran kimondjuk. Közösségekben konfliktus = ütközés érdekkülönbségek és a dominancia-hierarchia kialakulása miatt keletkezhet.

Az "ifjú felnőtt" érzelmi intelligenciája lehetővé teszi az önfenntartó és önérvényesítő ösztön valóra váltását.

A "családfenntartó felnőtt" érzelmi intelligenciája lehetővé teszi a házastársi szeretet megvalósulását, ami feltétele a gyerekek felnevelésének.

A személyiség kiegyensúlyozott működése esetén az egyén tudatában van személyiségének.
Tudja, hogy mit akar elérni. Hosszú távon a magas EQ-jú személyiség gyorsan regenerálódik, gyorsan heveri ki a stresszt.  

Az érzelmi intelligencia működése során mindkét agyfélteke részt vesz, de a jobb félteke - az „intuitív őslény” - a domináns.

A bejegyzés trackback címe:

https://pszicho-logika.blog.hu/api/trackback/id/tr938527818

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása