Az országok barátkozásának ugyanazok az építőelemei, mint az emberek közötti barátságoknak, házasságoknak, jó kapcsolatoknak.
Mik ezek az építőelemek?
- Hasonlóságok miatti rokonszenv, vonzódás. Így az Unió országai között a földrajzi, történelmi. kulturális hasonlóságok.
- Különbözőségek tisztelete, tolerancia egymás mássága miatt. Pl. Magyarországnak van egy közel 1 milliós cigány kisebbsége. Az ő integrálásuk nagy feladat egy szegény kis ország számára. Ezért joggal várjuk el, hogy az Unió tolerálja, hogy Magyarország nem akar arab kisebbséget telepíteni területére.
- Bizalom, őszinteség, nyílt kommunikáció minden közösséget érintő kérdésben, konstruktív viták során. A nagyobb, erősebb országok ne állítsák kész tények elé a kisebbeket.
- Törődés egymással, felelősség egymásért.
- Örömszerzés.
- Hűség, szolidarítás: vagyis egymás segítése nehézségek idején.
S mi az, ami tilos baráti országok között? Az ERŐSZAK!
Az erőszak alárendeli áldozatát a győztesnek. Az erőszak eltörli az egyenlőséget a felek között. Vagy megnyomorítja a gyengébbet, vagy erőszakot szül, háborúságot kezdeményez. A konfliktusokat- a demokráciák korában- már nem erőszakkal kell megoldani, hanem igazságos kompromisszumokat kell kötni. Ez az egyetlen békés megoldás. Az erőszak szétveri a baráti közösségeket.
Nagy Britannia tulajdonképpen az erőszak ellen tiltakozott a népszavazáson. Sokallták a befizetéseket, és féltek a török vízummentességtől, amit az Európai Parlamentnek kellett volna megvitatni, és megszavazni.
Sajnálom Nagy Britannia kiválását, és még megpróbálnék tárgyalni velük ebben a két fontos kérdésben, hátha megegyezés születne. Fölajánlanám a kötelező minimum befizetésen felüli hozzájárulás önkéntességét, s a török vízummentességet is a Parlamentbe vinném. Hátha a brit parlament meggondolná magát.
Az Európai Unió Alkotmányába pedig bevinném az erőszakmentes döntések kötelező voltát. Hogy az erőszak ne verhesse szét a Közösséget, diktátumok helyett kompromisszumok szülessenek.